24 Aralık 2010 Cuma

oto koltuğu seçimi

Artık ülkemizde de oto koltuğu kullanımı zorunlu hale geldi.gerçi ne kadar uygulanıyor ne kadar kontroller yapılıyor bilemiyorum.

Avrupa'da kazalardan etkilenen çocuk oranı %3 iken ülkemizde %46 larda.umarım bu uygulamayla,kucakta bebek taşımaya,çocukları ön koltuğa oturtmaya,hatta direksiyondayken kucağımıza çocuğu almaya son veririz.

oto koltuğunun zorunlu olmasıyla beraber çeşitli markalar değişik kampanyalar yaptılar.şu anda fiyatlar bikaç yüz liradan başlayıp 1000tl yi geçiyor.

0-9 kg bebekler için ana kucağı kullanılıyor.hatta hastaneler doğumdan sonra bebekleri evlerine gönderirken ana kucağınızın olup olmadığını soruyormuş,yoksa almadan eve gidemiyorsunuz:)


kraft ana kucağı


ana kucağı arabada bebeğin yüzü arkaya bakacak şekilde yerleştiriyorsunuz.ben emniyet kemeriyle sabitlemeye çalıştım,aslında isofix bazası alınıp daha güvenli bi şekilde yerleştiriliyor.

9kg'den sonra (biz 8 aylık ve 8,5 kg iken) oto koltuğuna geçmek gerekiyor.işte bu noktada hangi marka diye tıkanıyor insan.
graco

satıcının dediğine göre güvenlik testlerini geçen maxi cosi,römer,concord filanmış.bi ara graco filan da dedi ama üzerinde durmadık.amerikan markası filan dedi ama açıkçası ilgimi çeken bir marka değil.

maxi cosi tobi
 hep aklımda maxi cosi tobi vardı.yüksek oluşu hoşuma gitmişti.ancak Ceren içinde rahat edemedi.ayrıca maxi cosi çok terletiyor.concord
                               concord'u öve öve bitiremediler,fiyatı da gayet uygundu ancak renk seçeneği çok az.acilen renklerini yenilemeleri lazım.çok iğrenç renk kombinasyonları yapmışlar.

chicco key 1

chicco dedik kesinlikle önermedi.römer'le yan yana koyup farkı gösterince ikna olduk.maxi cosi priori isofix

hep isofixli alırım diyordum ama isofix ile emniyet kemeri bağlantısının aynı derecede güvenli oldugunu söylediler.isofix hani 2-3 arabanız vardır da bi ona takarsınız bi buna kolayca,e işte o zaman gerekli dedi satıcı,yine ikna olduk:)britax römer king plus
sonuç olarak,biz römer aldık,memnunuz.ama bazen isofixli mi alsaydım diye düşünmüyor değilim.

4 yorum:

 1. güle güle kullansın bebişiniz. :)

  YanıtlaSil
 2. Biz de isofixli almak istiyoruz. Yine Römer' in bir modeli olur sanırım. Çünkü en iyisi Römer, duruşundan bile belli. Teşekkürler güzel bilgiler için :)

  YanıtlaSil
 3. Güle güle kullanın.

  Biz de Duru için Römer aldık ve uzun zamandır da kullanıyoruz. Izofix-li olanından ve çok memnunuz. Pahalı olması nedeniyle belki herkesin tercih edemeyeceği bir marka ama hangisi olursa olsun oto koltuğu alınmalı ve mutlaka kullanılmalı.

  Genelde eve dönüş yolunda oto koltuğunda uykuya dalıveriyor benim pamuk kızım. Bu açıdan da pek rahat :).

  Sevgiler.

  YanıtlaSil

hadi sen de yaz fikrini!