27 Aralık 2010 Pazartesi

emzirme reformu mimiAyda'nın annesi mimlemiş.konu: anne sütü

(1) Türkiye'de ilk altı ay sadece anne sütü alan bebeklerin oranı sizce yüzde kaç?

oldukça yüksek bi oran bekliyordum %40-50 gibi ama okuyunca gördüm ki sadece %1,3 müş..

(2) Siz bebeğinizi ne kadar süre anne sütü ile beslediniz?

8 ay.

(3) Kaç ay doğum izni kullandınız?

yasal hakkım olan 8 hafta.yaz tatili yaklaşmakta olduğu için kalan süreyi rapor-ücretsiz izinle hallettim.6.ayda işe başladım.

(4) Yasal süt izninizi kullanabildiniz mi?

öğretmenler için öyle bi izin olmadığını söylediler.az ders aldım,1 günümü boşalttım.tabi öğretmen sayısı yetersiz olsaydı da böyle bi lüksüm olmasaydı sanırım ücretsiz izne ayrılırdım.süt izni diye bişeye hoş bakılmıyor çünkü.

(5) Emzirdiğiniz ya da süt iznini kullandığınız için iş yerinde mobbing (tepki, işi bırakmanız için baskı) ile karşılaştınız mı?


süt izniyle ilgili sorun oldu.ders programımı uygun ayarlamadılar.4 saat dersim vardı bi günde ama 6 saat okuldaydım.

(6) Bebeğinizi toplum içinde, dışarıda emzirmeniz gerektiğinde sıkıntı yaşadınız mı?

hayır,yaşamadım.dışarı çıkmadan önce süt sağıyordum.arabada filan emziriyodum.toplum içinde hiç emzirmedim ama mecbur kalsam bi örtüyle kamufle ederek emzirirdim.

(7) Emzirme konusunda desteğe ihtiyacınız oldu mu? Gerek emzirme danışmanlığı, gerekse psikolojik olarak yeterince destek bulabildiniz mi?
 
ihtiyacım oldu ama hiç bi destek bulamadım profesyonel olarak.yine yardımıma koşan buradaki annelerdi.hemşirelerin,doktorların bildiği bişi yok bu emzirme sorunları karşısında.

(8) Emzirdiğiniz süre boyunca etraftan "sütün yetmiyor, mama ver, bu çocuk meme emmek için çok büyük” şeklinde baskı gördünüz mü?

yok duymadım pek.sadece annem su içir,biraz da mama ver,eskiden 2 aylıkken herşeyi yemeye başlardı çocuklar şeklinde söylenmeleri oldu.

(9) Emzirme Reformu’nu biliyor musunuz? Sizce Emzirme Reformu neden gerekli?


evet biliyorum.gerekli çünkü emzirmek sanki çağ dışı birşeymiş gibi algılanıyor,sanki sadece taşrada yaşayanlar emzirir gibi bi algı var.
ayrıca çalışan anneler için de acilen bişiler yapılması gerekiyor.
anne sütü sanki belli bi aydan sonra işe yaramaz,faydasız gibi düşünülüyor.toplumumuzun bilinçlenmesi gerekiyor.


(10) Emzirme Reformu'nu web sitesinde desteklediniz mi? Destek olmak içinhttp://emzirmereformu.com/ adresindeki formu doldurmanız yeterli.

evet destekledim.

2 yorum:

hadi sen de yaz fikrini!